Dachówki ceramiczne a betonowe. Porównanie
Pokrycie dachowe to niezwykle ważny element dachu. Nie tylko stanowią jego ozdobę, ale również zabezpieczają powierzchnię przed szkodliwym działaniem zmiennych warunków pogodowych, ale i uszkodzeniami mechanicznymi. Jednym z popularnych produktów do wykończenia dachu są dachówki. Na rynku istnieje wiele ich rodzajów, czym więc różnią się ich ceramiczne i betonowe wersje?
Rodzaj pokrycia dachowego – dlaczego ma znaczenie?
Budując lub prowadząc renowację dachu, należy podjąć wiele ważnych i kluczowych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego pokrycia dachowego. Korzystając z usług firm, które zajmują się dekarstwem: montażem i serwisem, mamy pewność, że dobrane zostaną produkty spełniające nasze oczekiwania i dostosowane do konstrukcji budynku. Jednak warto mieć świadomość, dlaczego jest to tak ważna decyzja.
Konstrukcja dachu wymusza czasami wybór konkretnych dachówek. Mają jednak one wpływ nie tylko na estetykę budynku, ale również na funkcjonalność samego dachu. Pokrycie stanowi izolację cieplną i przed hałasem, powinno być odporne na działanie wilgoci, która sprzyja rozwijaniu się pleśni i bakterii. Chroni przed utratą ciepła.
Dachówki ceramiczne i betonowe – czym się różnią?
Dachówki to wciąż jeden z najpopularniejszych produktów do wykończenia dachu. Ceramiczne są gładsze, mają inne gąsiory, różne przekroje, występują w wielu kolorach, co pozwala dobrać ich odcień do pozostałych elementów budynku (stolarki okiennej i drzwiowej, elewacji). Są jednak dość ciężkie i nie są polecane przy starych konstrukcjach nośnych, gdyż wpływają na ich niszczenie.
Dachówki betonowe najczęściej występują w tradycyjnych odcieniach szarości, czerwieni czy grafitu. Stanowią jednak lepszą ochronę przed hałasem na przykład podczas intensywnego deszczu czy gradobicia, co ma znaczenie na przykład w sytuacji, gdy w domu znajduje się poddasze użytkowe. Ponieważ do ich produkcji używa się głównie piasku, wody, cementu i barwnika są tańsze od ceramicznych, do których potrzebna jest glina i specjalne domieszki dodawane podczas jej obróbki.